• DerbyshireFootball

Results

The results and scorers from the most recent games involving Derbyshire's clubs down to step five. Click HERE for step six and HERE for step seven and below.

See individual club pages for full fixture/results calendars.

Scroll down for previous months.



TUESDAY, OCTOBER 19:


SkyBet Championship:

Derby County 2-2 Luton Town

Lawrence 20 Onyedinma 48

Knight 60 Adebayo 83


Uhlsport UCL Premier North:

Long Eaton Utd 2-1 Deeping Rangers

J Walker 38pen, 89 Ellis 53


Emirates FA Cup Fourth Qualifying Round Replay:

Buxton 3-1aet Kettering Town

Milnes 73 Perry 58

De Girolamo 96, 109


Manchester Premier Cup First Round:

Glossop NE 1-2 Hyde Utd

Rainford 40 Fogerty 12

Pratt 66




SATURDAY, OCTOBER 16:


SkyBet Championship:

Preston NE 0-0 Derby County


Pitching In NPL Premier:

Atherton Collieries 1-2 Mickleover

Gillam 80pen Dales 59

Beavon 90

Matlock Town 0-1 South Shields

Osei 62


Pitching In NPL Midlands:

Ilkeston Town 3-1 Soham Town Rangers

Verma 63 Conway 31

Troke 67

Webb 69


Pitching In NPL West:

Market Drayton Town 0-0 Glossop North End


Uhlsport UCL Premier North:

Boston Town 1-1 Long Eaton Utd

Smith 52 J Walker 78

Gresley Rovers 2-0 Sleaford Town

Lansdowne 43

Seal 51pen

Heanor Town 0-1 Deeping Rangers

Ellis 45


NCEL Premier Division:

Staveley MW 4-2 Winterton Rangers

Grant 9 Thompson 34

Webster 21, 58 Walker 55

Howe 41



Emirates FA Cup Fourth Qualifying Round:

Curzon Ashton 0-4 Chesterfield

King 22

Tyson 40

Mandeville 75

Payne 85pen

Kettering Town 2-2 Buxton

Brown 20 De Girolamo 61, 90pen

Powell 43


TUESDAY, OCTOBER 12:


Pitching In NPL Premier:

Basford Utd 1-3 Buxton

Gascoigne 2 Ward 36, 68

Granite 54

Grantham Town 1-3 Matlock Town

Latty-Fairweather 62 Shrimpton 5og

Byrne 37, 90

Mickleover 0-0 Stafford Rangers



WEDNESDAY, OCTOBER 13:


Uhlsport UCL Premier North:

Quorn 1-6 Long Eaton Utd

Rowley 61pen A Marshall 52, 59, 76

Graham 69

Hutchinson 87

Jebbison 90


NCEL Premier Division:

Staveley MW 2-0 Emley AFC Oglesby 7

Howe 10


SATURDAY, OCTOBER 9:


Vanarama National League:

Southend Utd 0-4 Chesterfield

Rowe 19, 40, 73pen

Khan 49


Vanarama National League North:

Alfreton Town 1-1 AFC Fylde

Hobson 56 Walker 84


Pitching In NPL Premier:

Atherton Collieries 2-1 Matlock Town

Amado 45 Chippendale 74

Gillam 90pen

Mickleover 0-4 Morpeth Town

Johnson 5, 19

Sayer 26

Hodgson 90+1

Radcliffe 2-3 Buxton

Baxter 45 Hurst 32

Rydel 80 Clarke 36

Chambers 90


Uhlsport UCL Premier North:

Gresley Rovers 2-0 Skegness Town

Seal 30pen

Hart 56

Heanor Town 0-1 Loughborough Students

Moore 2

Long Eaton Utd 7-0 Pinchbeck Utd

T Marshall 5

Robinson 17, 66

A Marshall 32

Graham 62

Shaw 72

J Walker 75


NCEL Premier Division:

Grimsby Borough 5-1 Staveley MW

Debnam 25 Grant 90

Trott 30, 44, 83

York 35

Buildbase FA Trophy Second Qualifying Round:

Daventry Town 0-0 Ilkeston Town

Ilkeston won 4-1 on penalties

Marske Utd 3-0 Glossop NE

Boyes 36, 40

Tymon 63

Spalding Utd 3-2 Belper Town

Macleod 4, 59, 86 South 30, 76



WEDNESDAY, OCTOBER 6:


Uhlsport UCL Premier North:

Selston 1-2 Heanor Town

Ball 8 Carlisle 62

Jebbison 90+5


TUESDAY, OCTOBER 5:


Vanarama National League:

Wrexham 1-1 Chesterfield

Mullin 84 Kerr 5


Pitching In NPL Premier:

Buxton 4-1 Whitby Town

De Girolamo 25, 52, 59 Hazel 35

Ward 71

Matlock Town 1-0 Mickleover

Hughes 39



SATURDAY, OCTOBER 2:


SkyBet Championship:

Derby County 0-0 Swansea City


Pitching In NPL Premier:

Matlock Town 1-0 FC United of Manchester

Evans 90

Scarborough Athletic 1-1 Mickleover

Cartman 90 Holmes 87


Pitching In NPL Midlands:

Ilkeston Town 8-0 Histon

Campbell 14, 61

Troke 32, 72

Goodson 37

Thorpe 41og

Maguire 51

Webb 82

Soham Town Rangers 0-2 Belper Town

Peterson 49

Margetts 63


Pitching In NPL West:

Glossop NE 1-3 Workington

Barratt 12 Tinnion 70, 72

Rigg 77pen


Uhlsport UCL Premier North:

Heanor Town 0-0 Boston Town


Loughborough Students 1-1 Gresley Rovers

Moore 67 Seal 8


NCEL Premier Division:

Staveley MW 2-3 Silsden

Bell 15 Qasim 81

Kay 87 Riley 89

Mitchell 90


Emirates FA Cup Third Qualifying Round:

City of Liverpool 1-6 Buxton

Burke 89 Dawson 17

Clarke 26

Hurst 31

Ward 45, 49

Elliott 68

Stratford Town 3-2 Long Eaton United

Andoh 15 K Walker 10

Grocott 31 Graham 36

Wilson 83




SEPTEMBER



WEDNESDAY, SEPTEMBER 29:


SkyBet Championship:

Derby County 1-0 Reading

Forsyth 33


TUESDAY, SEPTEMBER 28:


Vanarama National League North:

Woking 3-1 Chesterfield

Campbell 64, 86 Khan 12

Effiong 89


Pitching In NPL Premier:

Gainsborough Trinity 0-0 Buxton


Mickleover 0-1 Bamber Bridge

Apter 83

Radcliffe 0-1 Matlock Town

Cooke 4


Pitching In NPL Midlands:

Belper Town 3-0 Sporting Khalsa

Margetts 6, 64, 67


Uhlsport UCL Premier North:

Gresley Rovers 4-2 Heather St John's

Hart 22, 49 Spruce 17, 33pen

Munday 40

Seal 44


SATURDAY, SEPTEMBER 25:


SkyBet Championship:

Sheffield United 1-0 Derby County

Sharp 89pen

Vanarama National League:

Chesterfield 2-2 Torquay United

Tshimanga 58, 73 Little 88

Lapslie 90+5


Vanarama National League North:

Farsley Celtic 0-3 Alfreton Town

Branson 36

Southwell 69, 89


Pitching In NPL Premier:

Bamber Bridge 2-4 Matlock Town

Bange 24pen Cooke 11, 61

Sinclair-Smith 73 Hughes 25

Byrne 90pen

Buxton 2-2 Morpeth Town

Ward 13 Johnson 11

De Girolamo 39pen Sayer 16

Witton Albion 1-0 Mickleover

Owens 57


Pitching In NPL Midlands:

Sutton Coldfield Town 1-2 Ilkeston Town

Marselia 21pen Goodson 55, 70


Pitching In NPL West:

Colne 2-0 Glossop NE

Roberts 20, 88


Buildbase FA Vase Second Qualifying Round:

Heanor Town 0-2 Eastwood CFC

Nangle 28

Hearn 40

Staveley MW 1-1p Barton Town

Howe 90+3 Coley 85

Barton Town won 3-2 on penalties

Winsford Utd 1-3 Gresley Rovers

Madeley 22 Seal 48

Hart 53

Lee 72


TUESDAY, SEPTEMBER 21:


Vanarama National League North:

Alfreton Town 1-0 Leamington

Hobson 72


Pitching In NPL Midlands:

Belper Town 3-0 Carlton Town

South 68

Bertram 79

Margetts 88


SATURDAY, SEPTEMBER 18:


SkyBet Championship:

Derby County 2-1 Stoke City

Bird 31 Ince 58

Davies 34


Vanarama National League:

Yeovil Town 0-2 Chesterfield

Oyeleke 19

Tshimanga 36


Pitching In NPL Premier:

Stafford Rangers 2-0 Matlock Town

Kenton 42

Tonks 49


Pitching In NPL Midlands:

Carlton Town 1-1 Ilkeston Town

Omotola 39 Wakefield 90


Pitching In NPL West:

Ramsbottom Utd 0-0 Glossop NE


Uhlsport UCL Premier North:

Melton Town 1-5 Gresley Rovers

Funn 35 Hart 39, 45+3

Munday 60, 78, 82

Newark 3-2 Heanor Town

O'Hare 9, 67 Sleigh 86

Meadows 64 Rose 90


Toolstation NCEL Premier:

Knaresborough Town 0-4 Staveley MW

Howe 8, 84

Poole 37

Gibbons 86


Emirates FA Cup Second Qualifying Round:

Bedworth Utd 1-3 Long Eaton Utd

Deards 76 J Walker 29, 90+5

Campbell 34

Belper Town 0-5 Tamworth

Taylor 24, 60

Walters 38pen, 55

Tait 81

Buxton 4-0 Rushall Olympic

Ward 2

Elliott 16, 45

Chambers 70

Cleethorpes Town 1-0 Alfreton Town

Robertson 50

Mickleover 1-3 Basford Utd

Lewin 7 James 41, 90

Richards 82

WEDNESDAY, SEPTEMBER 15:


Uhlsport UCL Premier North:

Quorn 0-5 Heanor Town

Sleigh 23, 65, 82, 84

Dickinson 30



TUESDAY, SEPTEMBER 14:


SkyBet Championship:

West Bromwich Albion 0-0 Derby County


Vanarama National League:

Chesterfield 4-2 Barnet

Tshimanga 6, 9pen, 64pen Tasdemir 45

Gunning 77 Granville 45+3


Pitching In NPL Premier:

Matlock Town 9-0 Witton Albion

Hughes 9, 22, 46

Chippendale 11

Sutton 52og

Uchegbulam 63, 77

Kendall 67

Byrne 89

Mickleover 0-0 Nantwich Town


Warrington Town 2-2 Buxton

Buckley 6, 49 Ward 39

Duggan 90og


Pitching In NPL Midlands:

Belper Town 0-2 Coleshill Town

Tonge 30, 75

Ilkeston Town 5-0 Spalding Utd

Bennett 14, 33

Clarke 20og

Troke 75pen

Brown-Hill 79


Pitching In NPL West:

Glossop NE 1-2 Leek Town

Harding 13 Bell 22

Trickett-Smith 45


Uhlsport UCL Premier North:

Gresley Rovers 3-1 Eastwood CFC

Hart 42, 76 Parton 52

Lee 73

Long Eaton Utd 2-2 Loughborough Students

J Walker 37, 50 Bowman 60pen

Parsons 78


SATURDAY, SEPTEMBER 11:


Vanarama National League:

Dover Athletic 0-0 Chesterfield


Vanarama National League North:

Alfreton Town 3-1 AFC Telford Utd

Allan 20 Byrne 84

Wilde 54

Ceesay 69


Pitching In NPL Premier:

Ashton Utd 1-1 Buxton

Bentham 19 De Girolamo 35

Matlock Town 2-1 Stalybridge Celtic

Byrne 46, 54 Bakkor 45pen

Mickleover 1-2 Whitby Town

Dales 1 Giles 68

Hazel 71


Pitching In NPL Midlands:

Belper Town 2-1 Cambridge City

South 54 Gent 90

Peterson 69

Ilkeston Town 3-4 Chasetown

Campbell 10, 74 Butlin 41, 51

Wakefield 75 Langston 65

O'Callaghan 80


Pitching In NPL West:

Glossop NE 0-0 Widnes


Uhlsport UCL Premier North:

Holbeach Utd 0-2 Long Eaton Utd

Jebbison 44

Hutchinson 87


Toolstation NCEL Premier Division:

Goole AFC 1-0 Staveley MW

Cable 88


Emirates FA Vase First Qualifying Round:

Gresley Rovers 7-0 Dudley Sports

Seal 13

Munday 22

Morris 37

Butler 65

Hart 70pen, 90

Frizelle 83

Rainworth MW 0-2 Heanor Town

Weaver 45

Sleigh 89


FRIDAY, SEPTEMBER 10:


SkyBet Championship:

Birmingham City 2-0 Derby County

Hogan 31

Bela 81


TUESDAY, SEPTEMBER 7:


Pitching In NPL Premier:

Grantham Town 1-1 Mickleover

Williams 4 Beavon 35


Pitching In NPL West:

Daventry Town 1-3 Belper Town

Bowen 60 South 6

Nelthorpe 28

Margetts 44


Pitching In NPL West:

Marine 2-1 Glossop NE

Wignall 18 Metz 4

Barrigan 42pen


Emirates FA Cup First Qualifying Round Replay:

Buxton 5-1 Sherwood Colliery

Dawson 5 York 74

De Girolamo 9, 42

Chambers 61, 71



MONDAY, SEPTEMBER 6:


Pitching In NPL Midlands:

Coleshill Town 2-3 Ilkeston Town

Sandhu 28, 50 Wakefield 10

Fenton 36

Campbell 42


SATURDAY, SEPTEMBER 4:


Vanarama National League:

Chesterfield 2-2 Bromley

Carline 37 Cheek 35pen, 90+6

Oyeleke 71


Vanarama National League North:

Chester 3-2 Alfreton Town

Hardy 30 Rhead 80, 87

Weeks 81

Cowan 90+2


Pitching In NPL West:

Glossop NE 0-2 Newcastle Town

Chimines 13, 30


Uhlsport UCL Premier North:

Gresley Rovers 3-0 Leicester Nirvana

Hart 31, 81

Munday 90+2

Heanor Town 1-2 Heather St John's

Weaver 88 Spruce 11

Mills 41


Toolstation NCEL Premier Division

Staveley MW 2-2 Barton Town

Langton 25 Coalie 58

Poole 35 Davie 66


Emirates FA Cup First Qualifying Round:

Halesowen Town 2-1 Ilkeston Town

White 31pen, 36 Goodson 58

Leek Town 0-2 Mickleover

Dales 46

Bacon 86

Long Eaton Utd 2-1 Coleshill Town

Gordon 20 Donnelly 88pen

J Walker 71pen

Matlock Town 0-3 Belper Town

Margetts 25, 70pen, 71

Sherwood Colliery 2-2 Buxton

Theakstone 53 Clarke 27

Curtis 55 Chambers 51



WEDNESDAY, SEPTEMBER 1:


Toolstation NCEL Premier Division:

Bottesford Town 0-4 Staveley MW

Poole 30, 49

Oglesby 85

Howe 87




AUGUST/JULY


MONDAY, AUGUST 30:


Vanarama National League:

King's Lynn Town 0-2 Chesterfield

Tshimanga 16pen, 48


Vanarama National League North:

Alfreton Town 0-1 Chorley

Alli 81


Pitching In NPL Premier Division:

Matlock Town 3-0 Gainsborough Trinity

Greaves 2, 31

Qualter 67

Mickleover 3-2 Hyde Utd

Bacon 36 Hardy 17, 60pen

Bennett 38

Dales 53

Stafford Rangers 0-1 Buxton

Chamber 10


Pitching In NPL Midlands:

Belper Town 2-2 Ilkeston Town

South 10 Webb 38

Margetts 81pen Goodson 86

Pitching In NPL West:

Trafford 1-0 Glossop NE

Nield 30


Uhlsport UCL Premier North:

Heanor Town 0-2 Long Eaton Utd

A Marshall 2

Graham 42



SATURDAY, AUGUST 28:


SkyBet Championship:

Derby County 1-1 Nottingham Forest

Lawrence 11 Johnson 82


Vanarama National League:

Chesterfield 2-0 Wealdstone

Khan 5

Carline 81